Prosto, szybko i z efektem WOW! Jak samemu zaprojektować świetną grafikę do mediów społecznościowych?
Każdy kto działa w mediach społecznościowych prędzej, czy później musi nauczyć się robić grafikę na własne potrzeby. Istnieje też opcja zlecenia tego zadania specjaliście, lecz jest to zbyteczne. Dlaczego? Dziś w internecie znajdziesz ogrom świetnych narzędzi, które pomogą Ci zaprojektować estetyczne oraz przykuwające uwagę grafiki do Twoich postów lub prezentacji biznesowych. Mało tego – narzędzia, które omówimy są tak intuicyjne, że użyjesz ich z powodzeniem, nawet gdy nie za bardzo ogarniasz temat. Głównie za sprawą wbudowanych szablonów (gotowców), które posłużą Ci za inspirację lub po prostu zostaną edytowane na własny użytek. Z rozwiązań takich jak: Pablo, Spark, Shutterstock Editor oraz Canva korzystają nawet profesjonalni graficy i wieloletni wyjadacze social media. Powód? To ogromne ułatwienie dla stale powtarzającej się pracy jaką jest tworzenie postów oraz szybki sposób na efekt WOW!
Pablo by Buffer
Twórcom Pablo przyświecał jeden cel. By każdy mógł stworzyć świetną grafikę do mediów społecznościowych w ciągu 30 sekund. Zdecydowanie to zadanie im się powiodło. By przystąpić do pracy wystaczy wejść na stronę pablo.buffer.com i już! Nigdzie nie musisz się logować, czy rejestrować – wchodzisz i tworzysz. Oczywiście jest więcej powodów, dla których szczególnie polecamy to narzędzie. Jednym z nich jest m.in. integracja ze świetną bazą darmowych zdjęć Unsplash. Dzięki niej masz pod ręką ponad 50 000 obrazów do wykorzystania jako tło swoich postów. Ponadto, jeżeli zaistnieje taka potrzeba możesz wgrać do projektu własne zdjęcie, a nawet dodać swoje logo z obsługą przezroczystości.

Pablo by Buffer
Dużym plusem Pablo jest możliwość dynamicznej zmiany proporcji swojego projektu. Niby banał, ale ten fakt doceni każdy, kto choć raz rozmyślił się podczas tworzenia swojego dzieła w Canvie i postanowił zmienić format publikacji. Pablo tworzy projekty w proporcjach przystosowanych do Facebooka, Instagrama oraz Twittera:
Proporcje:
- Horyzontalna – 4:2 (1024×512)
- Kwadrat – 1:1 (1024×1024)
- Wertykalna – 2:3 (1100×734)

Pablo by Buffer
Pod przyciskiem REPOSITION znajdziesz opcję Zoom. Za jej pomocą wykadrujesz duże tła, tak by wybrany kadr wyglądał jak najlepiej w Twoim projekcie.
Kolejnym udogodnieniem aplikacji jest możliwość użycia kolorowych filtrów na wybranym zdjęciu. Do wyboru otrzymujemy ich dziewięć. Jedne nakładają kolorystyczną dominantę na zdjęcie lub przekształcają je w czarno białą fotografię. Są też takie, które lekko lub wyraźnie rozmywają tło – przydatny bajer, który może urozmaicić Twój kolejny post.
Podsumowanie
Jeśli intuicyjna obsługa oraz zaoszczędzony czas są dla Ciebie bezcennymi wartościami, to wybierz Pablo!
Plusy
- aplikacja oraz wszystkie jej funkcje są w 100% bezpłatne
- łatwa obsługa
- szybkość tworzenia projektów
- integracja z dużą i bezpłatną bazą zdjęć
- możliwość zaimportowania własnych zdjęć
- możliwość dodania własnego logo z pliku .png lub .gif
- zestaw filtrów do nałożenia na tło
- świetna jakość zapisanych grafik
Minusy
- brak opcji cofnij do poprzedniego kroku
- brak możliwości pracy na wielu warstwach
- tylko trzy proporcje projektu do wyboru
- wiele fontów nie obsługuje polskich czcionek
- nie można stosować przeźroczystości dla czcionek
Adobe Spark Post
Już po pierwszym uruchomieniu Adobe Spark Post widać, że duży nacisk kładziony jest na inspirowanie swoich użytkowników i pracę z kolorem. Ogromnym plusem aplikacji jest fakt, że udostępnione w bezpłatnych szablonach fotografie, możemy używać do woli w swoich projektach. Cały proces projektowanie polega na edycji kolejnych zakładek umieszczonych w prawym górnym rogu. Bardzo ciekawą funkcją Sparka jest możliwość pracy z kolorem w zakładce Palette. Zmodyfikujemy w niej kolorystykę całego projektu na podstawie wzorników. Działają one na zasadzie automatycznego dobierania barw dopełniających.

Adobe Spark Post
Adobe Spark to niezła maszynka do tworzenia wszelkiego rodzaju publikacji w Internecie. By rozpocząć prace nad grafiką do mediów społecznościowych, wystarczy użyć przycisku Post. Ale możliwości jest więcej, bo aplikacja wspomaga tworzenie multimedialnych layoutów stron oraz edycję materiałów wideo.
Praca nad całym projektem odbywa się na edycji poszczególnych zakładek umieszczonych w prawym górnym rogu:
- Design – pozwala zainspirować się lub zmodyfikować na własny użytek proponowane szablony
- Layout – wybierzesz tu układu kompozycyjny całego projektu
- Palette – umożliwia zmianę kolorystyki całego projektu
- Background – nałożysz filtr na projekt
- Text – opcje formatowania tekstu

Adobe Spark Post
Podsumowanie
Adobe Spark jest bardzo łatwy w obsłudze, a do tego oferuje trochę więcej możliwości niż wcześniej wspomniany Pablo. W zasadzie Spark ma to, czego mu brak najbardziej – tworząc swoje konto w usłudze otrzymujemy możliwość powrotu do wcześniejszych projektów i tworzenie kolejnych na ich podstawie.
Plusy
- aplikacja jest bezpłatna (w podstawowej wersji)
- intuicyjna praca
- możliwość bezpłatnego użycia zdjęć z wbudowanych szablonów
- możliwość importowania własnych zdjęć
- świetne, estetyczne szablony
- praca na warstwach i z przeźroczystościami
- możliwość projektowania grafiki w licznych proporcach obrazu
- zestaw eleganckich filtrów do nałożenia na tło
- świetna jakość zapisanych grafik
Minusy
- mała ilość fontów z obsługą polskich czcionek
- brak możliwości dynamicznej zmiany rozmiaru dla całego projektu
Shutterstock Editor
Jeśli oczekujesz od swoich projektów czegoś więcej, niż błyskawiczna publikacja, to z aplikacją Shutterstock Editor wejdziesz na kolejny poziom. Apka to dzieło twórców ogromnej bazy licencjonowanych treści – obrazów, materiałów wideo i muzyki – a od jakiegoś czasu i świetnego narzędzia wspomagającego proces tworzenia treści. Edytor od Shutterstocka jest bezpłatnym narzędziem i znajdziesz go po adresem shutterstock.com/pl/editor Standardowo uruchamia się gotowy do akcji, ale by zapisać wyniki swojej pracy na dysku, musisz w serwisie założyć bezpłatne konto użytkownika.

Shutterstock Editor
Shutterstock Editor umożliwi Ci zapisanie swojego projektu w chmurze. Dzięki tej opcji zawsze możesz wrócić do nieukończonego dzieła i przysiąść nad nim ponownie. Na podstawie zapisanych prac możesz tworzyć kolejne projekty.
Twórcy Shutterstocka mają się czym pochwalić.
Każdy projekt w Edytorze stworzysz w dowolnym rozmiarze. Jeśli nie wiesz w jakich proporcjach powinna być opublikowana Twoja grafika, przygotowano dla Ciebie sporą ilość ustawień wstępnych pod konkretne serwisy społecznościowe.
Gotowe do użycia szablony są bardzo estetyczne, ale każdy z nich jest stworzony na bazie licencjonowanej fotografii. Możesz ją kupić (subskrypcja) lub po prostu usunąć i zastąpić własną, pobraną z darmowych stocków. Raz użyta lub zaimportowana fotografa zapisują się automatycznie w zakładce Moja zawartość, by móc ją wykorzystać ponownie w przyszłości. Ta sama sytuacja dotyczy również całych projektów, nad którymi pracujesz.

Shutterstock Editor
W aplikacji możesz pracować na wielu warstwach tzn. nakładać na siebie wiele obrazów lub elementów tj. kształty, emoji i czcionki. Każda warstwa może być umieszczona w dowolnym położeniu względem poprzedniej (powyżej lub poniżej). Istnieje też możliwość ich zniekształcenia, co daje efekt pochylenia obrazu – możliwości są duże.
Użytkownik do dyspozycji dostaje potężny zestaw fontów. Wiele z nich – nawet tych fikuśnych – obsługuje polskie znaki, można się nimi nieźle „pobawić”. Dostępne są też „bonusowe” funkcje jak : niestandardowy kolor obrysu i czcionki. Ponadto otrzymujemy liczne warianty formatowania i uwydatniania czcionek: wyrównanie tekstu, zmiana wysokości wiersza, odstępu między literami, wcięcia, zakreślenie tła, dodanie cienia… jest tego sporo!

Shutterstock Editor
Kolejnym plusem apki są jej narzędzia do edycji fotografii. Pod ręką mamy: zestaw bardzo estetycznych filtrów, możliwość zmiany kontrastu, ekspozycji, jasności i nasycenia. Możemy też rozmyć tło (blur) oraz dodać winietę. Do tego zestawienia należy dorzucić pracę z przeźroczystościami. Shutterstock Editor ma wszystko co jest niezbędne do komfortowej pracy z grafiką.
Podsumowanie
Shutterstock Editor to bez wątpienia świetne narzędzie. Sytuuje się gdzieś pomiędzy intuicyjnością obsługi – co jest głównym kryterium szybkiego tworzenia treści – a sporymi możliwości. Każdy kto „przeklika” wszystkie opcje, na pewno stwierdzi, że jest to aplikacja łatwa w obsłudze. 10 minut w zupełności wystarczy, by się z nią oswoić. Choć niedoświadczonego użytkownika może odstraszać mnogość opcji, to z czasem BARDZO je doceni.
Plusy
- aplikacja jest bezpłatna
- interfejs w języku polskim
- łatwa obsługa
- możliwość importowania własnych zdjęć
- świetne, estetyczne szablony
- praca na warstwach
- ogromny wybór czcionek (wiele z polskim znakami)
- Integracja z pełną bazą emoji 🙂
- tworzenie projektu w dowolnym rozmiarze
- możliwość dynamicznej zmiany rozmiaru projektu
- zestaw eleganckich filtrów do nałożenia na tło
- obsługa przeźroczystości
- świetna jakość zapisanych grafik
- obsługa licznych skrótów klawiszowych
- i wiele więcej…
Minusy
- każdy szablon oparty jest na licencjonowanych zdjęciach (wystarczy je zastąpić)
Powyższa trója to zestawienie szczególnie polecane przez nasz team. Oczywiście w internecie znajdziecie większą ilość narzędzi tego typu. Naszym celem było zaprezentowania najnowszych ficzerów w temacie – o różnym stopniu zaawansowania – by każdy mógł wybrać coś dla siebie. Mamy nadzieję, że nasz cel został osiągnięty 🙂 Prosimy o Twój feedback w komentarzu.
Bardzo przydatny i przystępny artykuł…Skorzystam z porad
♥️ Cieszymy się, że mogliśmy pomóc 🙂
Super materiał, na pewno z niego skorzystam, bardzo dziękuję.
Gdy już coś zmalujesz, pochwal się koniecznie 😉
zaraz wypróbuję techniki z przyciskiem. Dzięki za inspirację…
Do dzieła 🙂 i dziękuję za opinię.